hills background

Víťaz Enduro race v Kálnici Vojta Bláha - rozhovor

03.06.2019

Ako každý rok aj tento rok sme sa zúčastnili na najväčšom bajkovom festivale Birell BikeFest 2019 v Kálnici. Stretli sme sa s Vojtom Bláhom a spravili sme s ním krátky rozhovor, tak čítaj:

 

JA: Servus, naposledy sme sa tu stretli pred rokom. Čo ti ten rok priniesol?

Vojta: Týždeň po závode som maturoval. Takže koniec jednej etapy. Čo sa týka bicyklovania, som stále v kategórii do 21r. Tam sa veľa nezmenilo. Sezónu EWS (Enduro world series) som ukončil na ôsmom mieste. V 2017 som bol druhý takže očakávania som mal iné.

Ja: Teraz si na vysokej škole? Vraj si posledne šiel na skúšky v obleku, a s rukami od oleja z bicykla? (smiech)

V: Áno, študujem telesnú a angličtinu v Liberci. Stane sa to niekedy, že celý víkend som na svetovom pohári a v utorok mám skúšku. Učitelia to však chápu.

Ja: Kedy sa stíhaš učiť?

V: Stíham to v lietadle keď je treba, prípadne na sveťáku ak je voľný čas.

Ja: Teraz máme máj, čo si zatiaľ túto sezónu absolvoval?

V: Najzaujímavejšie zatiaľ boli sveťáky v Austrálii a Novom Zélande. Úplne iné trate, iné podmienky. Boli veľmi zaujímavé. Niečo medzi flow a riadne technickým jazdením. Napríklad rýchle klopenky, skoky a zrazu tam napojili veľký kameň po ktorom bolo treba zísť. Bolo to tam veľmi pekné.

Nový Zéland je pekný, bolo tam veľa termálnych prameňov. Po závode sme sa mohli okúpať. Boli sme na severnom ostrove kde neboli dáke kopce, skôr taká exotická príroda.

Ja: Aké umiestnenia si túto sezónu dosiahol?

V: Na Zélande sa mi darilo, tam som to dotiahol na šieste miesto, a mal som relatívne dobré časy. Mám radosť aj z Trutnov trails vyhral som tam elitnú kategóriu. Tam nie sú jazdci do 21 rokov, takže bola silná konkurencia.

Ja: Povedz čitateľom čo obnáša lietať po svete s takou batožinou. S čím vlastne cestuješ?

V: Väčšinou mám tašku so všetkými vecami a helmou. Potom mám vak na bicykel, kde spracem bajk, nejaké náhradné koleso a ešte veci čo sa môžu poškodiť. Väčšinou má ten vak okolo 30kg, takže celkom ťažká batožina. Problém sú však aerolinky, pretože si to zabookujem na nete, potom mi povedia, že žiadnu rezerváciu nemajú. Alebo na Zéland platím za takú batožinu ďalších 400€. Sú tam vždy nejaké komplikácie. Buď musíš zaplatiť hrozné prachy, alebo ti to niekde zabudnú. Je to celkom stres. Keď som letel na Madeiru cez Lisabon tak mi prišiel bicykel o 2 dni neskôr. Našťastie mi kamoš požičal bajk. Ale kamošovi sa stalo, že mu meškal bicykel 3-4 dni, keď sme leteli do Chille. To už je celkom problém.

Ja: Stretávaš tých istých pretekárov na EWS?

Vojta: Veľa so mnou jazdí Milan Čižinský, on je v kategórii masters, len on si teraz zlomil krčný stavec. Takže teraz nejazdí, ale áno stretávame sa podobní ľudia.

Ja: Aké máš plány v tejto sezóne?

Vojta: Chcel by som dokončiť svetovú sériu, a to do 5. miesta. Zatiaľ mi to vychádza, uvidíme či sa tam udržím. Na českej sérii do 21 rokov nie je taká konkurencia, takže tam sa porovnávam časom hlavne s kategóriu elit (muži) aby som budúci rok bol v „tempe“. Zatiaľ som vždy na bedne, ale v tej elit kategórii je to celkom nabúchané. Na Ještedu som bol piaty, v Kútoch som bol deviaty. Bola tam downhillová špička z CZ a aj z Poľska. DH som nikdy nejazdil. Jazdil som s otcom maratóny, takže oni majú výhodu. Vždy keď príde niekto s DH-čka, má tú rýchlosť ako ja nemám. Kde sa ide rýchlo tak tam majú výhodu, majú posunutú hranicu komfortnej zóny. Myslím si, že som jazdil dravejšie, ale tiež som mal pár kostí zlomených. Teraz mi príde, že lepšie je jazdiť a mať to pod kontrolou, ako ísť na hranu, spraviť dva, tri výsledky a potom sa niekde rozsekať na celú sezónu.

Ja: Popri EWS (Enduro wrold series) stíhaš štartovať aj v Čechách?

Vojta: Jasné, vynechal som len jeden závod a teraz vypúšťam tiež jeden, lebo si potrebujem oddýchnuť.

Ja: Funguješ s peniazmi od sponzorov, ako to vlastne je?

V: Mám pevne daný rozpočet na sezónu, plus pri víťazstve na preteku mám niečo navyše. Celkom to vychádza, ale ešte to musíme niekedy dotovať.

Ja: skúšal si pretekať v enduro e-bike?

V: To zatiaľ nie, jazdí to Peter Třešňák a iní borci. Od Rock Machine som ale dostal e-bajk a je to fajn po závode napríklad v pondelok, keď mám čas ísť si užiť prírodu. Je to taký relax, nevnímam to ako, že idem jazdiť tvrdo a trénovať, ale idem jazdiť s otcom a máme pohodu. Až tak mi nezáleží na traily, ale skôr sa tak rozhliadam, oddychujem vnímam prírodu.

JA: Chodíš veľa jazdiť sám?

V: No po pri výške áno, pretože keď mám zrovna čas tak idem na bajk aj na hodinu. Trénovať idem tiež často sám, lebo mi to vyhovuje. Zas na také funny výjazdy mám partiu v Liberci a to jazdíme viacerí. Nemyslím si však, že pri tréningu je ideálne jazdiť sám.

Ja: Pýtam sa preto, lebo mi prídeš taký samotár, že nepotrebuješ okolo seba veľa ľudí.

V: Je to možné, ja som začal bicyklovať tak, že som dochádzal 30 km na bicykli do školy v Liberci. Poobede som prišiel domov a nemal som tam čo, tak som šiel radšej na bicykel.

Ja: Dnes večer ostávaš?

V: Nie po preteku pôjdem domov.

Ja: Takže zas žiadna párty (:D smiech)

V: No tak nejak, hahaha

Ja: Už neviem čo by som sa ťa tak opýtal, nechcem ťa zdržovať pred pretekmi. Ešte mi napadá, máte v CZ dáky Bikefest, ako tu v Kálnici?

V: Úplne takýto formát ako je tu asi nie. Nemáme toľko disciplín a pretekov pokope. V Kopřivný na Malý Morávce, je to podobné, je to uvoľnenejšie, a nie je to iba závod. Tie enduro preteky sú väčšinou niekde krajom bez takéhoto festivalu.

Ja: Čo by si odkázal tým čo chcú začať s endurom, alebo s bicyklovaním?

V: Myslím si, že to je dobrý, životný štýl. Tak by som to nazval ak sa to dá.  Je to taká vec, ktorá vám vyplní všetky chvíle keď nemáte čo robiť. Vyjsť na bajk je fakt super.

Ja: Držím ti dnes palce, díky starec!

V: Tak dík.
Následne po preteku som sa s Vojtem stretol a povedal mi, že vyhral svoju kategóriu do 21 rokov a celkovo skončil v triede RACE druhý. Veľmi dobré umiestnenie. Pozdravujeme

 

 

 

Rock Machine Výzkum&Vývoj

Vášeň. Poslání.

Chceš-li zapalovat, musíš hořet! Od prvního náčrtu tužkou, přes testování prototypu a vychytání chyb až po hotový produkt testovaný našimi inženýry v přísných podmínkách a na trailech námi a našimi ambasadory.

Následuj kmen

My všichni jsme tvůrci. Tvoříme komunitu, kmen, rodinu Rock Machine.
Sleduj nás na sociálních sítích a sdílej svoje zážitky na biku s hashtagem 

#intrailwetrust